Niegdyś najbardziej znana wiadomość tekstowa, dziś zdaje się odchodzić do lamusa. SMS przestaje już być powszechną formą komunikacji. Wszechobecny Internet kładzie kres również na internetowych bramkach SMS.

Wzloty i upadki

W 2012 roku padł rekord w ilości wysłanych SMS-ów w Polsce, kiedy to przesłano prawie 53 miliony tych krótkich wiadomości tekstowych. Liczba ta wydaje się dziś jednak nie do przebicia, patrząc na ogólny rozwój technologii i rynku mobile. Wskazują na to również wyniki Google Trends, według których od końca 2011 roku coraz rzadziej wyszukujemy możliwość wysyłania SMS-ów przez internetowe bramki.

Aplikacje coraz powszechniejsze

Trudno się temu dziwić. Internet dostępny w urządzeniach mobilnych pozwala nam na komunikację niemal z każdego miejsca na ziemi. Dodatkowo mobilne aplikacje, takie jak Messenger, Whatsapp czy Snapchat, umożliwiają przesyłanie wiadomości zarówno w formie tekstowej, jak i w postaci zdjęć czy filmów. Nie ma więc już potrzeby płacić za kolejnego SMS-a czy gorączkowo poszukiwać internetowej bramki do wysyłania wiadomości.

Przyszłość SMS

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy to Internet zawodzi, a jedyną możliwością skontaktowania się z innymi jest właśnie SMS. Wydaje się więc, że narzędzie to schodzi na dalszy plan, ale wciąż będzie wykorzystywane w razie pilnej potrzeby.